dziś w Sandomierzu jest

 
 

  Kochać to Miasto

 

   

   

   

   

   

   
 

Znaki drogowe na Starówce

 

Znaki drogowe należą do elementów informacji wizualnej miasta. Informują, ostrzegają, zakazują lub nakazują.
Są tym składnikiem ikonosfery, który w dużej mierze przesądza o wyglądzie fizycznego środowiska miejskiego. Kierowane są do dwóch grup odbiorców; zmotoryzowanych i pieszych. Znaki drogowe są zunifikowane pod względem kształtu i kolorystyki i nie ma wątpliwości, że powinny być czytelne i jednoznacznie odczytywane. Na Starówce są znaki, które wykluczają się wzajemnie bądź wprowadzają w błąd kierującego.

Nie jest naszą rolą analizować te sytuacje. Podamy tylko przykład ustawienia znaku D-44 i D-45. Znak D-44 "strefa parkowania" oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu jest pobierana opłata. W strefie tej zabroniony jest postój pojazdu bez wniesienia opłaty, z wyjątkiem postoju pojazdów osób lub jednostek, dla których ustalona została zerowa stawka opłaty, oraz postoju pojazdów komunikacji publicznej na wyznaczonych dla nich miejscach. Znak D-45 "koniec strefy parkowania" oznacza wyjazd z takiej strefy. Czy aby tak jest napewno w praktyce?

Turysta wjeżdżając na Stare Miasto widzi najpierw znak "strefa parkowania", aby chwilę za nim trafić na znak B-1 "zakazu ruchu w obu kierunkach".

Oto kilka przykładów.

 
 
znaki drogowe na Starówce
 

Nas interesuje inne zagadnienie. Wpływ znaków drogowych na wygląd Starego Miasta.

Stare Miasto jest miejscem specyficznym i należy brać pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo poruszania się ale także wpływ ustawianych znaków na inne elementy współtworzące środowisko. Nie można ustawiać znaków drogowych dowolnie i w dowolny sposób. Należy do tego podchodzić w sposób szczególny każdorazowo analizując skutki wizualne.

Znaki często są ustawiane w niewielkiej odległości od siebie i mocowane na słupkach różnej wysokości. Mało kiedy "trzymając" pion". Z reguły chwieją" się na wszystkie strony. Właśnie na to zwracamy uwagę. Właściwe służby powinny dokonać przeglądu i analizy ustawionych znaków na Starówce. Być może część z nich nie jest potrzebna.
Być może mogły by być mniejsze, dostosowane wielkością do przestrzeni w której będą ustawione.

Sam znak stanowi istotę przekazu informacji i powinien być czytelny, aby dobrze spełniać swoją rolę. Elementem wtórnym jest sam sposób jego mocowania. Wszędzie słupek wykonany jest z szarej, ocynkowanej rury, bądź jest malowany na szaro (podobnie jak tył znaku), ale nie na Starym Mieście w Sandomierzu. Tutaj z niewiadomych "przyczyn" słupki malowane są w pasy biało-czerwone. Stanowią dość agresywny element wpływający wyjątkowo niekorzystnie na otoczenie. Może warto przyglądnąć się temu problemowi i zaprzestać malowania słupków
w biało-czerwone pasy, zaś istniejące przemalować na kolor szary
.

Spacerując uliczkami, podziwiając piękno i urodę zabytków naszego miasta zbyt często przeszkadzają nam w tym właśnie znaki drogowe. "Wdzierają" się w harmonijne kadry i widoki atakując nas niechlujnym wyglądem i brzydotą. Nikt nie przyjeżdża do Sandomierza, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze znakiem zakazu wjazdu bądź strefą parkowania.

Jakże często jest trudno zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie bez tych właśnie elementów z Katedrą, Ratuszem czy Zamkiem w tle.

 
29 czerwca 2004

SSI

   
Komentarze:
 dodaj swój komentarz
   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta