dziś w Sandomierzu jest

 
 
listopad 2004r
chcesz więcej informacji
wskaż wybraną datę
 
 
 
 
 
 
 

Święto Niepodległości

11.11.2004 r.

 
  11 Listopada zapisał się w historii powszechnej jako zakończenie I Wojny Światowej.
W Polsce kojarzymy ten dzień bardziej z momentem odzyskania niepodległości po długim okresie zniewolenia. Obchodzone w dniu 11 listopada święto (tak jak w okresie międzywojennym), zostało przywrócone przez Sejm RP w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje także hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu.
 
Po uroczystościach na Zamku Kazimierzowskim w Bazylice Katedralnej odbyła się uroczysta Msza Św. za Ojczyznę.
Po Mszy Św. delegacje, poczty sztandarowe i uczestniczący w nabożeństwie przemaszerowali na Cmentarz Katedralny gdzie po przemówieniach i apelu poległych pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.
 
 
 
Szanowne Panie, Szanowni Panowie,
Droga Młodzieży,
 
Dzień 11 listopada 1918 roku jest bez wątpienia jedną z najważniejszych dat w dziejach naszego kraju.
To dzień wieńczący blisko półtorawieczne dążenie do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości, na którą daremnie, choć przecież nie biernie, czekało kilka pokoleń Polaków.
Święto Niepodległości jednoczy nas wokół tego, co w życiu narodu najważniejsze. Osiemdziesiąt sześć lat temu,
w listopadowe mgliste dni, Polacy przeżywali moment wielkiej radości – i wielkiej próby.
Odzyskaliśmy wolność. Trzeba ją było jednak przekuć w konkretny kształt państwowości.
Nie brakowało ludzi oddanych Polsce, fachowców, zdolnych organizatorów – ale w ówczesnej atmosferze, oprócz patriotycznego uniesienia widoczne były polityczne podziały i nieufność.
Otwierały się dwie drogi: albo swary i jałowe dysputy, albo twórcze porozumienie i skupienie się na budowaniu. Józef Piłsudski był tym, który ze wszystkich sił przypominał o sprawach najważniejszych.
Mówił do swoich współpracowników: “Musimy myśleć o całych dzielnicach kraju, zorganizować nie tylko radę ministrów, ale cały aparat administracyjny. Musi powstać skarb, trzeba uruchomić fabryki, osłonić się wojskiem. Świat na nas patrzy i musimy mu się zaprezentować jako naród zdolny do pełnego wysiłku, a nie gromada skłóconych gadułów.”
 
Taka postawa przyniosła Polakom historyczne zwycięstwo. Niepodległa Rzeczpospolita, zrośnięta z ziem trzech zaborów, powróciła na mapę Europy.
Zbudowano silne struktury państwowe, uchwalono demokratyczną konstytucję. Szybko zorganizowano sprawną armię. Już dwa lata później potrafiła ona obronić ojczyznę przed śmiertelnie niebezpieczną agresją ze wschodu.
 
Odrodzona Rzeczpospolita na pewno nie była ideałem – ale była wielkim sukcesem. Wytrwała praca, energia, wiedza, talenty, obywatelska odpowiedzialność milionów Polaków, dały w sumie imponujące efekty. Z dumą i satysfakcją powracamy do tamtych dokonań, jak do korzeni naszych tożsamości.
Święto Niepodległości to również dzień, w którym czcimy pamięć naszych bohaterów. Wszystkich tych, którzy poświęcili Polsce wartość najwyższą – własne życie.
Ponosili tę wielką ofiarę walcząc o niepodległość swojej Ojczyzny. Z szacunkiem chylimy czoło przed każdym z nich.
 
Szanowni Państwo!
11 listopada jest dla nas okazją do tego, by uwolnić się od powszedniego gwaru, zabiegania, emocji – i spojrzeć na polskie sprawy z dystansu.
Spróbujmy więc dostrzec rzeczy naprawdę najważniejsze.
Jest wielkim fenomenem historii, że mimo blisko półtora wieku zaborów, braku własnego państwa, przetrwał duch polskiego narodu.
Zachowane zostały tradycja i język, kultura i obyczaje. To właśnie dzięki temu dzielnemu trwaniu, dzięki heroicznej odwadze i patriotycznej wierze w Polskę, zawsze potrafiliśmy się odradzać, nadrabiać zaległości, stawiać przed sobą ambitne cele.
Właśnie w tak ważnym dla Ojczyzny dniu, jak dzisiejszy, warto sobie uświadomić, że o sile państwa stanowi poczucie odpowiedzialności jego obywateli.
To naprawdę od każdego z nas zależy, jaka będzie Polska. Im więcej naszego uczestnictwa, zaangażowania tym Polska będzie mocniejsza i lepsza.
Pamiętajmy o zasadzie samo-spełniającej się przepowiedni: jeśli my, obywatele zaczniemy wątpić w demokrację, odwracać się od państwa – to rzeczywiście będzie malał nasz potencjał w budowaniu lepszego losu.
Wolność i niepodległość to bezcenne dobra, które trzeba umieć zagospodarować.
Nie możemy marnotrawić tego, co wywalczyliśmy z takim trudem.
Zastanówmy się jak każdą chwilę wolności wykorzystać ku pożytkowi Rzeczypospolitej, jak lepiej dla niej pracować, sumiennie wypełniać obywatelskie powinności i mądrzej nią rządzić. To wielka sprawa.
Wierzę, że wywiążemy się ze zobowiązań wobec tych, którzy byli przed nami i tych, którzy przyjdą po nas. Przemogliśmy przecież historię, która tak często nie była dla nas łaskawa.
Ufam, że w każdej istotnej dla Ojczyzny sprawie potrafimy porozumieć się ponad podziałami, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach zwycięży poczucie odpowiedzialności, a interesy grupowe okażą się mniej ważne niż dobro wspólne.
 
Pamiętajmy też, że najlepszą metodą rozwiązywania sporów jest dialog. To właśnie u nas, w naszym kraju sprawdzał się on w przeszłości i jest niezbędny dzisiaj. Powinniśmy kontynuować tradycję w imię pomyślnej przyszłości!
Ale musimy pamiętać, że Rzeczpospolita składa się z tego, co my robimy dla niej. Bowiem Polska jest sumą nas wszystkich. To duma, zobowiązanie i wspólna nadzieja, której spełnienie zależy od nas Polaków.
 

W tym szczególnym, radosnym i ważnym dla nas dniu Święta Niepodległości najserdeczniej życzę wszelkiej pomyślności całej Rzeczypospolitej Polskiej, naszemu miastu Sandomierzowi i wszystkim Państwu.

 

Jerzy Borowski

Burmistrz Sandomierza

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta