dziś jest

 
 
marzec 2006 r.
chcesz więcej informacji
wskaż wybran
y miesiąc
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sprzątanie zieleni

27.03.2006 r.

 

W ostatnich dniach skarpa wschodnia w części została pozbawiona zieleni. Pewnie w tym tygodniu “kosiarze” dojdą z wycinką do schodków na przedłużeniu ul. Krótkiej. To pierwszy etap “porządkowania” skarpy. Będą jeszcze dwa kolejne.

  Po osunięciach w latach sześćdziesiątych skarpa wschodnia została umocniona systemem żelbetowych pali
i kratownic. Pod powierzchnią ziemi kryją się potężne konstrukcje inżynierskie. W celu odwadniania wykonano odpowiedni system studzienek zbierających i odprowadzających wodę.

Koncepcja obecnej wycinki tłumaczona jest tym, że korzenie wrastają w studzienki utrudniając odpływ wody.
Od dziś ma obowiązywać na skarpie średnia i niska zieleń.
Kiedy jednak znów zobaczymy tę średnią zieleń? Po ilu latach? Czy wszystko co teraz rośnie należy wyciąć?

Pytań i wątpliwości jest wiele. Po wycięciu skarpa zostanie całkiem obnażona. Zapewne tak jak poniżej Collegium Gostomianium w ciągu lata będzie przypominała szare popielisko, nad którym dumnie puszyć się będą znakomite osiągnięcia architektoniczne powstałe w ostatnich latach.
Pozostawione pnie przez dłuższy czas będą sterczały z ziemi przypominając o jeszcze niedawno rosnących drzewach. Po dwóch, czterech latach spróchnieją zostawiając w ziemi wspaniałe otwory, którymi woda będzie penetrowała skarpę. Co wtedy?

Jeśli już, to znacznie mniej bolesnym rozwiązaniem dla środowiska, krajobrazu i panoramy byłaby systematyczna wymiana zbyt dużych okazów drzew na mniejsze. Tu jednak powstaje zagrożenie, że pewnie mało kto zauważył by tę “akcję”.

Może jednak najpierw należało sprawdzić drożność i wyczyścić studzienki?
Dziwne by było, aby nieczyszczone od lat bez pokryw zabezpieczających, zarośnięte mchem i śmieciami sprawnie spełniały funkcję, której miały służyć. Zdecydowanie łatwiej będzie je wyczyścić po wycięciu zieleni.

 

 

             


 

 

 

Komentarze:
  dodaj swój komentarz
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta