dziś jest

 
 
grudzień 2007 r.
 
chcesz więcej informacji
wskaż wybran
y miesiąc
 
 
 
 
 
 

Co ze Starówką?

16.12.2007 r.

 
  Awaria jaka miała miejsce 13 grudnia br. nie jest pierwszą
i zapewne (niestety) nie ostatnią na Starym Mieście
w Sandomierzu.

Woda z pękniętego wodociągu zalała części podziemnej trasy turystycznej. Każdy kto chociaż trochę zna sandomierskie lessowe wzgórze wie, że woda z pewnością wydrążyła kawerny (puste przestrzenie), które jeśli nie od razu to pewnym czasie ujawniają się występującymi zapadliskami.
 
Pęknięty wodociąg to tylko jedna z wielu przyczyn tego typu awarii. Niestety nie jedyna.
Każda z pozostałych instalacji podziemnych, także i tych które teoretycznie z wodą nie mają nic wspólnego może być początkiem kolejnej. Ale czy tylko przestarzała istniejąca infrastruktura podziemna stanowi zagrożenie?
 
 
pozostałości drewnianego wodociągu z czasów króla Stefana Batorego do dziś kryje sandomierskie wzgórze
 
 
O innych możliwych przyczynach jakoś mało, albo wcale się nie mówi. A przecież one cały czas istnieją i stanowią bardziej poważne zagrożenie niż pęknięty wodociąg. To cały system wód podskórnych. To istniejące w wielu miejscach skarpy źródła, które zaopatrywały większą część Starówki w wodę (studnia w starym szpitalu), istniejące niegdyś browary i mleczarnię. Źródła nie zniknęły, one istnieją do dziś. To nadal istniejące (nie tylko pod płytą rynku dawne piwnice
i korytarze wydrążone w lessie), których nigdy nie zlikwidowano i właściwie nie zabezpieczono.
To w końcu pozostałości wodociągu z czasów króla Stefana Batorego.
Pisaliśmy o tym prawie dwa lata temu publikując także zdjęcia, które są jednoznacznym dowodem jego istnienia. (czytaj)
 
Czy obecna awaria przed Kamienicą Oleśnickich i zalanie podziemnej trasy turystycznej ma z tym cokolwiek wspólnego? Być może tak. Jest to obszar gdzie bez wątpienia można trafić na ów stary drewniany wodociąg, który przebiegał właśnie górną częścią rynku.
 
Rewitalizacja?
Aby miasto mogło podjąć starania o fundusze (szczególnie unijne) musi złożyć odpowiedni wniosek, którego częścią jest dokumentacja obejmująca planowane do realizacji zadania.
Wymiana infrastruktury podziemnej jest zadaniem inwestycyjnym. To czy remontowym czy też modernizacyjnym, można się zastanawiać, lecz z całą pewnością rewitalizacją nie jest.
Słowo „rewitalizacja” jest w Sandomierzu używane i nadużywane przy byle okazji. Programu, który by był faktycznie rewitalizacją jeszcze nie było i pewnie długo nie będzie. Czym jest rewitalizacja pisaliśmy w marcu 2005 roku. (czytaj)
 
Co z kasą?
Z artykułu opublikowanego w „Echu Dnia” (16.01.2007) wynika, że Ministerstwo Kultury wstrzymało realizację miejskiego projektu (cyt. - W tym tygodniu miałem podpisać w Warszawie preumowę
- wtrąca Borowski.) Nie chodzi jednak o wstrzymanie realizacji tylko projektu złożonego przez Sandomierz. Decyzja dotyczy całego województwa świętokrzyskiego. Wyjaśnienia można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
 
W specjalnym oświadczeniu Pani Minister Ewa Bieńkowska wyjaśnia podjęcie takiej właśnie decyzji. Podana jest także data planowanego ogłoszenia zweryfikowanego wykazu projektów kluczowych na koniec stycznia 2008 roku. (czytaj)
 
Nie ma więc powodu do spekulowania, czy aby nie jest to „efekt kontrolowania przez obecną władzę poczynań ostatniej” i pohukiwania, żeby w Warszawie się obudzili.
 
Miejmy tylko nadzieję, że wniosek został właściwie przygotowany przez miasto i znajdzie się na ww. liście.
 
 
p.s.
Trzynasty nie jest pechową datą. Dziś (16 grudnia 2007) na ulicy Opatowskiej doszło do kolejnej awarii wodociągu.
 

Komentarze:
 
  dodaj swój komentarz
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do nas

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta