str.3

 
 
12 obiektów architektonicznych, takich jak: synagoga, Dom Długosza, sufraganówka, wikarówka, kanonia, szkoła parafialna, Dom Księży Emerytów, Collegium Gostomianum, zamek, ratusz, Dom Katolicki, budynek seminaryjny, spichlerz na Rybitwach,
4 dworki podmiejskie, wiele domów i kamienic, zarówno znajdujących się na terenie Starego Miasta, jak i poza nim, pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Opatowską i furtą dominikańską,
5 cmentarzy.
 
3.2. Uwarunkowania wynikające z wartości środowiska kulturowego
Skuteczna ochrona wartości kulturowych Sandomierza warunkowana jest:
wyeksponowaniem, uporządkowaniem i szerszym udostępnieniem najatrakcyjniejszych zespołów architektoniczno-urbanistycznych Sandomierza, eliminacją dysharmonizujących elementów zagospodarowania z wartościami krajobrazowymi Sandomierza, skuteczną ochroną I właściwym zagospodarowaniem obiektów i zespołów zabytkowych łącznie z ich otoczeniem.
 
 

CZĘŚĆ III “Studium” dotyczy:
KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO SANDOMIERZA

 
 
1. Zakres ustalanych kierunków zagospodarowania przestrzennego
Ustalenia studium, zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym w szczególności wskazują:
obszary objęte ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego, lokalne wartości zasobów środowiska przyrodniczego i zagrożenia środowiskowe, obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej, w tym wyłączone
z zabudowy, obszary zabudowane, ze wskazaniem, w miarę potrzeby terenów wymagających przekształceń lub rehabilitacji, obszary, które mogą być przeznaczone pod zabudowę, ze wskazaniem w miarę potrzeby, obszarów przewidzianych do zorganizowanej działalności inwestycyjnej, kierunki rozwoju komunikacji i infrastruktury technicznej, w tym obszary, na których będą stosowane indywidualne i grupowe systemy oczyszczania ścieków, obszary, dla których sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe na podstawie przepisów szczególnych lub ze względu na istniejące uwarunkowania, obszary przewidywane do realizacji zadań i programów wynikających z polityki przestrzennej państwa na obszarze województwa.
 
Obszary objęte lub wskazane do objęcia ochroną.
2.1. Obszary objęte ochroną na podstawie Ustawy z dnia 16.10.1991 r. o ochronie przyrody zajmują bardzo niewielkie, izolowane powierzchnie Sandomierza. Są to:
 
1) Rezerwat przyrody “Góry Pieprzowe” w gminie Dwikozy o pow. ogólnej 18,01 ha, utworzony w 1979 r., został powiększony w miejscowym ogólnym planie zagospodarowania przestrzennego z 1988 r. Około 5,7 ha na terenie miasta. Celem ochrony było tu zachowanie fragmentów muraw i zarośli kserotermicznych z ciekawą fauną owadów. Niezatwierdzony plan ochrony sporządzony w 1993 r. Oprócz wymienionego powiększenia powierzchni na terenie miasta proponował otulinę rezerwatu, obejmującą starorzecze Wisły, zwane Wisełką wraz z otaczającym go półnaturalnym zakrzaczonym pastwiskiem.
 
2) Użytek ekologiczny “Kamień Plebański”, o pow. 0,65 ha, powołany Rozporządzeniem Wojewody Tarnobrzeskiego z dnia 27.03.1996 r. Ochroną objęte są unikatowe stanowiska murawy kserotermicznej na stromej krawędzi lessowej.
 
3) Pomnik przyrody “Wąwóz Królowej Jadwigi”, obejmujący ochroną głęboki lessowy wąwóz porośnięty drzewostanem liściastym (Karta pomnika przyrody Nr 89). oraz 12 pomników przyrody ożywionej – okazów jesionu wyniosłego, klonu pospolitego, dębów szypułkowych i lip drobnolistnych, ujęte w wojewódzkim rejestrze pomników przyrody.
 
4) W toku postępowania znajduje się projekt objęcia ochroną pomnikową wąwozu “Salve Regina” (Pismo Woj. Konserwatora Przyrody z dnia 27.12.1992 r.). Od 1994 r. wąwóz ten wraz z kopcem ze względu na walory historyczno-krajobrazowe wpisany jest do rejestru zabytków.
 
W odniesieniu do powyższych obszarów i obiektów chronionych obowiązują zakazy i ograniczenia zawarte
w odpowiednich rozporządzeniach. Każdorazowa konieczność ich naruszenia wymaga uzgodnienia z Wojewodą, reprezentowanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.
 
2.2. Obszary wskazane do objęcia ochroną przyrody.
Znaczna część miasta kwalifikuje się do “obszarów szczególnej ochrony środowiska” na którym powinny obowiązywać w myśl art. 3a, Ustawy z dnia 31.01.1980 r. O ochronie i kształtowaniu środowiska, z późniejszymi zmianami “specjalne warunki korzystania ze środowiska i wprowadzania w nim zmian”.
Rada Miasta korzystając ze swych uprawnień podda pod ochronę, w drodze uchwały, zwarty obszar strefy krawędziowej doliny Wisły (północna część miasta), w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod nazwą Sandomierski Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy.
Proponowane granice Zespołu przedstawiono na rysunku Studium.