Słowniczek

strona 22

   
ROSZPONKA Mało u nas znane warzywo liściowe, a cenne, gdyż może zimować pod śniegiem i w okresie, gdy brak warzyw zielonych, uzupełnia witaminowe menu. Przyrządza się rozety roszponki jak zieloną sałatę.
   
   
ROZBRATEL
(niem. Rosbraten)
Plaster wołowiny (krzyżowej lub kotletowej), rozbity lub nie, najczęściej krótko smażony na tłuszczu z obu stron i podany ze smażoną cebulą.
   
   
ROZEBRAĆ Rozrzedzić, rozprowadzić sos rosołem albo śmietaną.
   
   
RYŻ KAROLIŃSKI Jedna z handlowych odmian ryżu, niegdyś wysoko ceniona. Ma ziarna wydłużone, b.białe, wpadające w odcień niebieski, błyszczące.
   
   
SAGO Prawdziwe otrzymuje się ze skrobi palmy sagowej. Jest to drobna kaszka, składająca się prawie wyłącznie ze skrobi. Krajowe sago produkuje się ze skrobi ziemniaczanej w formie drobnych kuleczek.
   
   
SALSEFIA Jedno z mało u nas znanych warzyw korzeniowych; do spożycia nadają się niezbyt grube, długie (do 30 cm) korzonki. W smaku i wyglądzie podobna do skorzonery, a także korzenia pietruszki. Podaje się w różnej formie na gorąco (np. z wody, w sosie beszamelowym, sauté).
   
   
SANDWICHES
(ang. prawidłowo: sandwich, w spolszczeniu: sandwicze)
Składają się z dwu plastrów chleba lub bułki, złożonych razem, a w środku posmarowanych masłem i wypełnionych serem, wędlinami, pasztetem, często z różnymi dodatkami (sosy, sałata zielona, ogórek, pomidor itd.) Znamy je z drugich śniadań szkolnych i popularnego prowiantu wycieczkowego. Nazwa pochodzi od lorda Montagu Sandwicha (zm. 1792), namiętnego karciarza, który, aby nie przerywać gry, kazał takie kanapki podawać sobie i gościom. Zob. także: tartinki.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone