Słowniczek

strona 25

   
SZAFRAN Inaczej krokus – roślina przyprawowa, uprawiana głównie w płd. Europie. Jako przyprawa – wysuszona część kwiatu. Ma wygląd nitek o kolorze żółtawym po ciemnopomarańczowy. Dzięki żółtemu barwnikowi dodawano go niegdyś często do barwienia ciast, potraw i wódek. Smak ma gorzkawy, piekący, a zapach aromatyczny, dzięki olejkowi eterycznemu.
   
   
SZALOTKI (fr. échalote) Specjalna odmiana małych cebulek o łagodniejszym smaku niż cebula zwyczajna. Często stosowana w kuchni francuskiej; kilka odmian.
Do garniturów, marynat, sosów. U nas bywa tylko w uprawie amatorskiej, dlatego zastępuje się szalotkę dymką (małe cebulki przeznaczone do sadzenia).
   
   
SZODON (fr.) Gdyby tłumaczyć dosłownie: ciepła woda.
Jest to ciepły lub zimny sos do deserów. Składa się z utartych z cukrem, roztrzepanych na ciepło z mlekiem lub winem. Dodawano do niego czasem składniki aromatyzujące, głównie wanilię. Polewa się nim jabłka lub gruszki z kompotu, budynie i kisiele, także inne ciasta.
   
   
SZTAM (niem.) Jest to płyn powstały z gotowania np. nóżek cielęcych przeznaczonych na galaretę. Sztam po sklarowaniu stawał się galaretą.
   
   
SZTOKFISZ Ryba z rodziny dorszowatych, bo musi być chuda; suszona na powietrzu. Produkowana głównie w Norwegii. Po zdjęciu twardej skóry moczy się ją przez kilka, a nawet kilkanaście dni przed przyrządzaniem.
   
   
ŚNIEGÓWKA Biała sól, taka, jaką dziś powszechnie używamy. W dawnych czasach używano jeszcze przeważnie soli kopalnej, tak zwanej szarej.
Dziś dietetycy uważają, że tamta sól, bogata w mikroelementy,
była o wiele bardziej wartościowa.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone