dziś jest

 
 
marzec 2006 r.
chcesz więcej informacji
wskaż wybran
y miesiąc
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dinozaury

08.03.2006 r.

 

W Echu Powiśla z dnia 3 marca ukazał się wywiad z Panem Markiem Juszczykiem przewodnikiem, prezesem Oddziału PTTK w Sandomierzu dotyczący sezonu turystycznego. Tytuł “Może ten sezon będzie lepszy” z podtytułem “Czy w tym roku do Sandomierza przyjedzie więcej turystów?” jest w zasadzie krótkim i dość pesymistycznym streszczeniem rozmowy. Gdyby odwrócić kolejność i pytanie postawić jako tytuł: “Czy w tym roku do Sandomierza przyjedzie więcej turystów?” podtytuł “Może ten sezon będzie lepszy” też nie zabrzmi optymistycznie.

 

Padło wiele pytań choć właściwie można było zadać tylko jedno:

* Bałtów odwiedziło trzy razy więcej turystów niż Sandomierz. Nie warto pomyśleć o jakimś superprodukcie wyróżniającym miasto na tle innych, o czymś co ściągnęłoby turystów tłumami,
tak jak do Bałtowa?

- Tak, z tym, że do tego potrzebna jest świadomość wszystkich, od władz począwszy...

  

Przewrotne, lecz jakże charakterystyczne. Kilka lat temu sen z powiek spędzała wszystkim “tajemnica” czemu tak chętnie turyści odwiedzają Kazimierz Dolny. Teraz kompleksem Sandomierza staje się Bałtów.

Może jednak nie należy tego rozpatrywać w kategoriach kompleksu, lecz wspaniałego przykładu, jak wykorzystując ślady na ziemi, pomysł, chęci, podejście i zaangażowanie ludzi można ściągnąć tłumy turystów.

 

Sandomierz ma swoje “dinozaury”. To przede wszystkim: jego historia, zabytki, położenie, to jego kameralność, intymność i miejskość.

Czy mamy tego świadomość? Niestety nie. Nie doceniamy tego co jest naszym kapitałem.

 

Systematycznie zakopujemy nasze “dinozaury” w stertach śmieci; tandetnych reklam, pseudo bilbordów, transparentów na ceracie wzywających do optymizmu. Nie przywiązujemy wagi do detalu, kolorystyki, zieleni.
Godzimy się z rabatkami w betonowych donicach na rynku, z betonowymi słupami trakcji elektrycznej, lasem anten telewizyjnych na dachach i talerzami satelitarnymi na romańskim klasztorze, kazimierzowskim zamku, barokowej wikarówce, gotyckim Domu Długosza itd., bez mała na wszystkich elewacjach kamieniczek na starówce.
Nie dostrzegamy już kabli pętających przestrzeń, obrzydliwych śmietników i kontenerów na śmieci stojących przy chodnikach, prymitywnych tabliczek z nazwami ulic wieszanymi gdzie popadnie. Nie widzimy nic złego w rozgdakanych reklamami pstrych parasoli w Rynku, we wszechobecnych reklamach piwa, w tym, że ktoś przykręcił plastikową tablicę do renesansowego portalu kamienicy “pod skrzydłami”, w żenujących plastikowych latarniach na budynkach,
w nachalnie ustawianych okrakiem stojakach z plakatami kinowymi na trawnikach itd., itd. Zadawalamy się festynami
i jarmarcznym wyglądem ulic, które każdego roku tracą coraz bardziej swój charakter.
Godzimy się na nieudolne próby “ratowania” starych fragmentów zabudowy i zastępowania ich nowymi, wyjałowionymi z detalu, skali i charakteru małego miasteczka. Nie peszą nas powstające przybudówki będące wytworem radosnej twórczości, ani co krok występujące bariery nie tylko dla osób sprawnych inaczej.

Ale, nie przesadzajmy. To drobiazgi. W końcu pieniądz rządzi światem.

Skupmy się lepiej na poszukiwaniach superproduktu!!!

 

 

           


 

 

 (JC)

 

Komentarze:
  dodaj swój komentarz
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta