dziś jest

 
 
kwiecień 2008 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nowe rozwiązanie

01.04.2008 r.

 
  Po kilku ostatnich awariach wodociągu specjaliści
z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadzili szczegółowe badania Rynku przy pomocy metody georadarowej wykorzystującej fale elektromagnetyczne w skrócie nazywanej metodą GPR.
Szczególnie dokładnym pomiarom poddana została północno-wschodnia część płyty Rynku za Ratuszem, która kryje dawny zbiornik przeciwpożarowy.
     
Wyniki badań okazały się zaskakujące. Zbiornik powinien pozostać. Jego likwidacja i usunięcie jak zakładały to dotychczasowe rozwiązania oraz wtórne wypełnienie dość obszernej pustej przestrzeni lessem, może przynieść wręcz odwrotne od oczekiwanych rezultaty.
 
Zasugerowano wykonanie wzmocnienia nad zbiornikiem w postaci płyty strunobetonowej rozpiętą na kilku żelbetowych palach, które zostaną wykonane poprzez wykorzystanie jako „szalunku” stalowych rur o średnicy 35 cm. Rury zostaną wprowadzone w grunt w otwory wykonane specjalistycznymi wiertnicami. Strunobetonowa, elastyczna płyta znakomicie spełni swoją rolę przy ew. nieznacznych ruchach gruntu.
 
 
Takie rozwiązanie daje dodatkowe możliwości i korzyści. Kończąca się pod Ratuszem „Podziemna Trasa Turystyczna” zostanie przedłużona o kolejny odcinek. Bezużyteczny dotychczas zbiornik przeciwpożarowy zostanie adaptowany i po remoncie otrzyma nową funkcję. Nowoczesny system wentylacyjny oraz doświetlenie wnętrza światłowodami pozwoli na urządzenie tu stałej ekspozycji prezentującej sprzęt jakim posługiwali się strażacy pod koniec XIX i na początku XXw. Wyjście na płytę Rynku odbywać się będzie przez odtworzoną formę studni jaka tutaj niegdyś istniała.
 
W czasie konsultacji społecznych zrodził się kolejny pomysł, aby dla zrównoważenia ustawionej po przeciwnej stronie Ratusza kotwicy i „zakotwiczenie nieba”, miejsce to nazwać „bramą do piekieł”.
Czy nazwa się przyjmie – czas pokaże.
 
sprostowanie: powyższa informacja jest prima aprilis-owym żartem
 

Komentarze:

 
 

  dodaj swój komentarz

 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

 

   

Sandomierz Bez Barier informator urzędy i instytucje FotoGaleria kultura i sztuka edukacja zdrowie katalog  www

Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do nas

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta