Słowniczek

strona 11

   
KAPŁON Młody kogut po wykastrowaniu specjalnie tuczony, dzięki czemu otrzymuje się z niego bardzo delikatne mięso. Wzorem kuchni francuskiej, także i dla naszej często dawniej hodowano takie koguty.
   
   
KARASIE W przepisach także KARASKI. Ryba z rodziny karpiowatych.
Nie jest hodowana, bo rośnie powoli. Żyje w jeziorach, stawach, nawet sadzawkach. Nieduża, do 30 cm. Ma doskonałe mięso, choć dużo ości. Dawniej we wszystkich przydworskich sadzawkach i jeziorkach pływały karasie. W staropolskiej kuchni bardzo je ceniono, także dlatego, że zawsze były “pod ręką”.
   
   
KARCZOCH Według oceny smakoszy, na Zachodzie jedno z najwykwintniejszych warzyw, u nas mało znane. Część jadalna to mięsiste dno paku kwiatowego, który podobny jest do ostu i osłonięty zakończonymi ostro listkami kwiatowymi (ich dolna, mięsista część też jest jadalna). Podawane na gorąco (z różnymi sosami), nadziewane, smażone w cieście,
a na zimno z sosami.
   
   
KARDAMON Roślina wieloletnia z rodziny imbirowatych, uprawiana głównie na Malajach. Wysuszone nasiona używane są jako przyprawa od starożytności. Ma silny zapach i korzenny smak.
M.in. jeden ze składników proszku curry. Dodawany bywa do wędlin,
mięs (białych), ciast (np.pierników) i likierów.
   
   
KARMEL Cukier palony i rozpuszczony w wodzie; używano go m.in. do kolorowan sosów.
   
   
KASZTANY Chodzi tu oczywiście o kasztany jadalne, owoce drzewa castanea sativa, które rosną w krajach o ciepłym klimacie (rzadko w Polsce, bo wymarzają). Najczęściej jada się je pieczone, lub jako wykwintny farsz (np. do indyka). Także składnik tortów i ciastek.
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone