Słowniczek

strona 12

   
KILKI (ros.) W książce podano, że te małe, solone i marynowane rybki, niegdyś bardzo u nas popularne (bywały i po wojnie z importu z ZSRR) to sielawy.
Być może z małych sielaw można było domowym sposobem zrobić coś podobnego. W rzeczywistości kilki to maleńkie morskie rybki (śledziki
i szprotki) z północnych mórz Europy (także Bałtyku), które konserwowano w soli i przyprawach, podobnie jak na południu Europy sardele (anchois). Z produkcji kilek słynęła Łotwa.
   
   
KLUSZCZANKA Woda, w której gotowały się kluski. Czasem dodaje się ją do sosu, celem zagęszczenia (zamiast mąki).
   
   
KNEL (niem.) Bardzo delikatny farsz mięsny, który przyrządzano przez tłuczenie mięsa
w moździerzu, a następnie po dodaniu śmietanki i przypraw, służył do formowania pulpecików gotowanych w rosole, formowania pasztecików zapiekanych w foremkach. Jako surowca do knelu używano cielęciny, drobiu lub dzikiego ptactwa.
   
   
KOKILKI Małe naczynia do zapiekania; niegdyś używano do tego celu morskich muszli; obecnie także naczynia kamionkowe, porcelanowe itp.
   
   
KONCHY Morskie muszle, które używano do zapiekania małych porcji.
   
   
KOPYSTKA Zdrobnienie od kopyści, drewnianej łyżki o długim trzonku; służyła do jedzenia jako łyżka, ale także w kuchni do rozcierania, gniecenia, ubijania, mieszania.
   
   
KORNISZONY (cornichon; fr.) Młode owoce ogórków w mocnej zalewie octowej. Jest specjalna korniszonowa odmiana ogórków. Zalewa bywa aromatyzowana (małe cebulki, liście laurowe, chrzan itp.). Podaje się jako dodatek do mięs zimnych, składnik sosów (np. tatarskiego), a także pikantnych sosów gorących.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone