Słowniczek

strona 14

   
LEBIODA Komosa biała, chwast zbożowy, dziko rosnący, który jeszcze w latach międzywojennych często jadano na wsi, zwłaszcza w trudnym okresie przednówkowym. Podobnie jak pokrzywa, która obecnie jest nawet zalecana. Przyrządza się lebiodę jak szpinak, a jest od niego bardziej wartościowa (nie zawiera szczawianów).
   
   
LEKKIE (np. z prosięcia) Płuca
   
   
LEMIESZKA Stara polska nazwa na równie starą potrawę; jest to odmiana prażuchy (pół na pół maki gryczanej i pszennej), z tym że mąkę na prażuchę najpierw się przyrumienia, a lemieszka jest przyrządzana bez przypalania mąki.
   
   
LYONNAISE (à la), (fr.) Po liońsku. Lion nazywają stolica gastronomii francuskiej i stąd pochodzi wiele potraw po liońsku. Rejon znany z upraw warzyw (m.in. ziemniaki
i cebula) oraz hodowli trzody chlewnej (znana liońska kiełbasa).
W naszych przepisach znajdziemy tylko ziemniaki à la Lyonnaise.
   
   
ŁAMAŃCE Ciasteczka, które wetknięty w tarty mak były i są jednym z tradycyjnych (choć nie w całej Polsce) deserów po kolacji wigilijnej.
   
   
ŁUTÓWKA Odmiana wiśni o dużych owocach ciemnoczerwonych przechodzących
w czerń. Smaczne i cenione szczególnie na nalewki i soki.
   
   
MACÉDOINE (fr.) Tą nazwą oznacza się mieszankę różnych warzyw lub owoców, podawanych na gorąco lub zimno; może być więc garnitur macédoine do mięsa, jak i zimna sałatka owocowa. Jest to podobno aluzja do Macedonii, która przed Aleksandrem Wielkim składała się z małych państewek, połączonych w jedno państwo przez niego (Larousse gastronomique).
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone