Słowniczek

strona 15

   
MADERA Nazwa wina, które pochodzi z portugalskiej wyspy Madera na Oceanie Atlantyckim. Ma charakterystyczny aromat i smak, dlatego używano go do “perfumowania” np. sałatek owocowych, legumin, a także niektórych dań mięsnych (np. nerek, by “złamać” ich zapach). Dawniej i u nas dość często stosowana była w kuchni.
   
   
MAITRE D`HOTEL
(à la), (fr.)
Masło z siekaną zieloną pietruszką (także z dodatkami: sól, pieprz, sok
z cytryny) podawane po uformowaniu kulki i schłodzeniu, do mięs i ryb
z grila.
   
   
MAJONEZ Słowo to używane jest w przepisach w dwu znaczeniach:
1) jako rodzaj zimnego sosu, a więc tak, jak rozumiemy słowo majonez dzisiaj, ale równocześnie jako:
2) potrawę podawaną na zimno np. rybę z tym sosem, a często również
z innymi dodatkami.
   
   
MAKARONIK
(fr.), makaroniki
Pochodzące z Francji ciasteczka, których bazą jest marcepan ( masa cukrowo-migdałowa w stosunku 1:1 z dodatkiem białek). Marcepan był często nadzieniem tortów, ciast, czekoladek. Stosowany także w dawnej zamożnej kuchni polskiej (m.in. wielkanocne mazurki).
   
   
MARASKINOWY LIKIER; MARASCHINO (wł.); MARASQUIN (fr.) Niegdyś dość często używany do aromatyzowania napojów, deserów, bardzo pachnący, produkowany do dziś w Jugosławii (głównie w Dalmacji). Jest to destylat z małych, czarnych, dziko rosnących wiśni, gniecionych do przerobu wraz z pestkami. Wiśnie nazywają się maraska. Likier powstaje w wyniku fermentacji wiśni z dodatkiem miodu lub cukru. Sprzedawany jest w charakterystycznych, wąskich, oplatanych butelkach (także obecnie). Komponent koktaili.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone