Słowniczek

strona 9

   
GARNITUR
(od fr. Garnir – przybrać, zdobić, wyposażyć)
Garnitures – także komplety, przybrania – z francuskiej terminologii kulinarnej przyjęło się to pojęcie w świecie dla różnych dodatków do mięsa. W kuchni francuskiej istnieje bardzo wiele gatunków charakterystycznych dla różnego rodzaju potraw z mięsa lub ryb.
Mają często nazwy z określeniem à la od osób, rejonów, krajów lub nazwy fantazyjne (królewski, Mikado, Nixon itp.). Ich zadaniem jest zarówno dekoracja potraw jak i ich wzbogacenie smakowe oraz pod względem wartości odżywczych. Kompozycja garniturów (smak, zalety odżywcze
i wizualne) to wyższa szkoła sztuki kulinarnej.
   
   
GRAMATYKA Staropolska nazwa zupy piwnej; wymienia ja Gloger (Słownik staropolski), określając: polewka, albo farmuszka gęsta z wody i piwa (lub wina)
i tartego chleba, w czasie postu od wieków na stołach polskich podawana. Syreniusz (żył 1541-1611) w swoim Słowniku zielarskim też ja wspomina pod nazwą gramatka, albo biermuszka i podaje przepis.
   
   
GRATIN (au), (fr.) Określenie dla sposobów przyrządzania potraw przez zapiekanie.
W zasadzie słowo to oznacza skorupkę, która tworzy się na potrawie pod wpływem ciepła. Najczęściej w tym celu polewa się wierzch potrawy beszamelem lub śmietaną z tartym serem.
   
   
IMBIR Aromatyczna przyprawa pochodząca z poł. Azji, a uprawiana w wielu krajach tropikalnych. Zawiera olejek eteryczny, nadający jej specyficzny zapach i piekący smak. Sprzedawany w formie kłączy lub ich kawałków
w kolorze od szarokremowego lub jasnobrązowego. Może być także mielony. Często stosowany w dawnej polskiej kuchni.
Dodatek do kompotów, jeden ze składników przypraw do pierników, także popularna nalewka. W krajach anglosaskich także piwo (gingerale)
i lemioniada imbirowa.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone